Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého

Hodslavice

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého je škola s bohatou minulostí, aktivní současností a spokojenými dětmi.

Tisk
PDF

1. prosinec - Světový den boje proti AIDS a prevence v naší škole

Napsal uživatel Kulíšková Alena - 28 Listopad 2019.

Světový den boje proti AIDS byl vyhlášen v roce 1988 Světovou zdravotnickou organizací. Jedná se o celosvětově významný den, jež slouží k osvětě o smrtelné nemoci AIDS, k povzbuzení boje proti ní a viru HIV a v neposlední řadě k uctění památky jeho obětí.

Naši žáci se učí v předmětu Výchova ke zdraví nejen o této nemoci, ale o všech pohlavně přenosných chorobách, o způsobu přenosu, možnostech prevence.

Do hodin zařazuji výukový film Mezi nimi. Popisuje situace, do kterých se může dostat každý mladý člověk. Ukazuje, jak lehce člověk ztratí své kamarády, či naopak pozná přítele v nouzi. Odkrývá pocity hlavních hrdinů, ale také jejich rodičů, okolí. Řeší první lásky, vztahy rodičů a dětí, nepravdy o sexuálním životě, následky neuváženého sexuálního chování…

Hlavními postavami jsou Marek, Monika a Simona. Marek prožívá svůj první milostný vztah se Simonou. Ten však trvá do chvíle, kdy zahlédne svou přítelkyni v choulostivé situaci s jiným klukem. Za čas Markovi vstoupí do života Monika. Marek získává pocit, že našel tu pravou. Monika je stále více přesvědčená o tom, že Marek je ten pravý, jenže Marek zjistí, že je HIV pozitivní, nakazil se od Simony…

Po zhlédnutí filmu jsme o něm diskutovali, hovořili jsme o chování hlavních hrdinů A žáci dostali domácí úkol. Měli napsat dopis vybranému hrdinovi s nějakým posláním. A ty nejzajímavější vzkazy vám zde uvádím. Velmi mile mne překvapily. Takže určitě si je přečtěte!

 

A.Kulíšková

Ahoj Marku.

Kdybys použil při pohlavním styku kondom, nemusel jsi dostat virus HIV. Kondom na rozdíl od jiné antikoncepce zabraňuje přenosu nemocí… ano antikoncepce zabraňuje otěhotnění, ale nechrání Tě před nemocemi. Jelikož jsi tuto nemoc „chytil“ bude Tvůj život značně omezený, ale dá se s tím žít i nadále. Sice to bude pro Tebe těžké. Asi si říkáš, že se mi to lehce píše. Nevím a doufám, že vědět ani nebudu muset, jaké to je žít s touto nemocí ale už Tvoje situace nejde vzít zpět.

Tak Marku hodně štěstí

Jakub Kramoliš, žák 7. třídy

Ahoj Moniko.

Myslím si, že jsi z filmu byla nejrozumnější a nejpředvídavější. Moc Ti pomohlo popovídání si s matkou. Kdyby ses s ní neporadila, tak asi víš, jak by to dopadlo…

Mrzí mě, že jsi byla kvůli Markovi v ohrožení. Doporučil bych Ti neposlouchat rady Tvých spolužaček, které nehledí na své zdraví. Nevím, jestli se k Markovi vrátíš, i kdyby ne, najdi si hodného a zdravého kluka, který bude stejně rozumný jako Ty. Na závěr Ti chci popřát, ať se Ti daří a vždy buď rozumná jako doteď.

Dominik Mičulka, žák 7. třídy

Ahoj Marku.

Jmenuji se Ondra a jsem žák 7. Třídy. Píšu Ti dopis, protože jsem se dozvěděl o tom, co se Ti stalo, a to, že jsi HIV pozitivní.

Ze školy vím, že je to těžká nemoc, kterou může člověk dostat, když žije nezodpovědně. Je mi líto, že to potkalo Tebe. Je správné, že jsi o své nemoci řekl svému okolí. Neodsuzuji Tě, že takovou nemoc máš. Věřím, že se bude tato nemoc někdy dát vyléčit.

Přeju Ti hodně síly. O to víc se budu jako starší snažit chovat zodpovědněji než Ty.

Tvůj Ondřej Chovanec

Ahoj Marku.

Je mi líto, co se Ti stalo. Doufám, že budeš ještě dlouho naživu. Líbí se mi, že sportuješ. Jsem si jistý, že kdyby šel vrátit čas, tak bys jej vrátil a vše napravil. Ale to teď nejde. Musíš být silný a užívat si chvil, které Ti ještě zbývají a využít je nejlépe, jak jen umíš. Například sport. To je vynikající koníček.

S pozdravem Honza Bartoň, 7. třída

RSS

Kalendář akcí

<< Srpen 2020 >> 
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Nabídka

Fotogalerie

Možnosti

Kontakt

Základní škola a Mateřská škola Františka Palackého Hodslavice, příspěvková organizace

Hodslavice 300

74271 Hodslavice

IČO 70646015